Zbieranie pieniędzy na alkohol to powszechna praktyka w wielu przypadkach braku środków finansowych, ale ważne jest, aby robić to w sposób kulturalny i szanujący innych, a także przede wszystkim zgodnie z prawem.

Zbieranie pieniędzy, zwłaszcza na cel zakupu alkoholu może być nazwane żebractwem. Należy pamiętać o zastosowaniu się do przepisów prawa, tym przypadku do przepisów Kodeksu Wykroczeń.
Złamanie przepisów prawa, niesie za sobą poważne konsekwencje.

Art. 58. § 1. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze
w miejscu publicznym,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze
nagany.
§ 2. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy,
podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.

Zbieranie pieniędzy na alkohol w miejscu publicznym może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie.
Miejsce publiczne to miejsce dostępne dla nieokreślonego kręgu osób, np. ulica, park, skwer, sklep.
Natarczywość to zachowanie, które utrudnia lub uniemożliwia ignorowanie osoby proszącej o pieniądze, np. uporczywe zaczepianie, chodzenie za ludźmi, blokowanie drogi.
Oszukaństwo to podawanie nieprawdziwych informacji w celu wzbudzenia litości i skłonienia do dania datku, np. udawanie choroby, niepełnosprawności lub bezdomności.

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie łamiemy prawa, możemy zbierać środki finansowe.

Najważniejsze aby znaleźć odpowiedni kontakt z osobą wspierającą oraz być miłym. Klasyczne sformułowanie „kierowniku poratuj złotóweczką” sprawdzi się tu zatem doskonale. Jakich jeszcze określeń możemy używać? To zależy od sytuacji. Dobrze może sprawdzić się szczerość np. „Jestem alkoholikiem i mnie suszy, a dzisiaj jest tak gorąco i pić się chce, czy wspomoże mnie Pan?”.
Po otrzymaniu wsparcia finansowego (donate) należy podziękować swojemu darczyńcy. Wyraź zadowolenie z każdej, nawet najmniejszej kwoty.