3 maja to nie tylko dzień wolny od pracy, ale przede wszystkim święto państwowe o głębokim znaczeniu historycznym. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku – pierwszej w Europie i jednej z pierwszych na świecie spisanych konstytucji.

Konstytucja 3 Maja była aktem niezwykłej odwagi i dalekosiężnej wizji. Stanowiła ona próbę naprawy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która pogrążała się w chaosie i słabości. Nowa ustawa miała na celu zerwanie z wadami dawnego systemu opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Wprowadzała ona szereg reform, m.in.: rozdzielenie władz na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, osłabienie liberum veto, wzmocnienie władzy królewskiej, wprowadzenie praw dla mieszczan i chłopów.
Niestety, Konstytucja 3 Maja nie przetrwała długo. Została obalona w wyniku zamachu stanu w 1792 roku, a następnie ostatecznie zlikwidowana po upadku Rzeczypospolitej w wyniku rozbiorów.

Mimo krótkiego trwania, Konstytucja 3 Maja stała się symbolem dążeń niepodległościowych i reformistycznych Polaków. Jest ona dowodem na to, że Polacy od wieków pragną wolności, sprawiedliwości i rządów prawa.

Święto 3 Maja to czas na refleksję nad znaczeniem Konstytucji 3 Maja i jej wpływem na polską historię. To również okazja do świętowania wartości takich jak patriotyzm, demokracja i praworządność.

Pamięć o Konstytucji 3 Maja jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, kiedy w Europie znów narasta zagrożenie dla demokracji i wolności. Obchodzenie tego święta to sposób na wyrażenie przywiązania do ideałów wolnej i niepodległej Polski.