Co roku, 24 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji, znany również jako Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych. Został on ustanowiony z inicjatywy obrońców zwierząt, aby zwrócić uwagę na etyczne i moralne problemy związane z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych.
Wiwisekcja, czyli przeprowadzanie eksperymentów na żywych zwierzętach, budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy tego typu badań argumentują, że są one niezbędne do postępu w medycynie i innych dziedzinach nauki. Przeciwnicy natomiast podkreślają ogromne cierpienie, jakie zadawane jest zwierzętom, oraz kwestionują wiarygodność wyników uzyskanych w ten sposób.
Współcześnie coraz więcej osób opowiada się za alternatywnymi metodami badawczymi, które nie wymagają użycia zwierząt. Nowoczesne technologie, takie jak hodowle komórkowe i symulacje komputerowe, pozwalają na prowadzenie badań naukowych bez narażania zwierząt na ból i cierpienie.
Dzień Wiwisekcji to czas na refleksję nad etycznymi aspektami badań naukowych i poszukiwanie alternatywnych metod badawczych. To również okazja do wyrażenia sprzeciwu wobec okrucieństwa wobec zwierząt i domagać się lepszego traktowania ich w laboratoriach.