Irytujące brzęczenie komara to dźwięk, którego każdy z nas doskonale zna i nie cierpi. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ono się bierze?
Brzęczenie powstaje podczas machania skrzydełkami komara. Te maleńkie skrzydełka poruszają się z niezwykłą szybkością, osiągając nawet 500 uderzeń na sekundę. Szybkie ruchy skrzydełek wprawiają w drgania otaczające powietrze, co generuje dźwięk o wysokiej częstotliwości.
Wysokość dźwięku, jaki słyszymy, zależy od rozmiaru i kształtu skrzydełek komara, a także od prędkości ich ruchu. Samce komarów, które są mniejsze od samic, brzęczą wyżej.
Brzęczenie ma dla komarów kilka ważnych funkcji:
• Pomaga im w lataniu: Szybkie ruchy skrzydełek generują siłę nośną, która unosi komara w powietrzu.
• Ułatwia im znalezienie partnera: Samce komarów używają brzęczenia do atrakcyjnego dla samic. Samice z kolei potrafią rozpoznać gatunek i płeć komara po dźwięku jego skrzydełek.
• Pomaga im uniknąć drapieżników: Niektóre nietoperze i inne owadożerne zwierzęta wykorzystują dźwięk brzęczenia komarów do ich lokalizowania. Wysoka częstotliwość brzęczenia może utrudniać komarom wykrycie przez drapieżniki.
Chociaż brzęczenie komarów może być dla nas uciążliwe, to dla nich jest to niezbędny element życia. Dzięki niemu mogą latać, rozmnażać się i unikać zagrożeń.
Ciekawostka: Naukowcy opracowali ultradźwiękowe repelenty komarów, które emitują dźwięki o zbyt wysokiej częstotliwości, aby były słyszalne dla ludzi, ale drażniące dla komarów.
fot: Jimmy Chan / Pexels.com