„Śmiechu Warte” to program, który z pewnością kojarzy każdy, kto dorastał w latach 90. XX wieku. Emitowany na antenie TVP1 od 4 maja 1994 do 16 maja 2009 roku, przez 15 lat dostarczał widzom rozrywki w postaci zabawnych domowych filmików.

Program oparty był na japońskim formacie Kato-chan Ken-chan gokigen terebi, a jego polska wersja powstała na licencji ABC. W sumie nakręcono 646 odcinków, które na stałe zapisały się w historii polskiej telewizji.

Pierwsze 10 lat prowadzenia „Śmiechu Wartych” nieodłącznie kojarzy się z Tadeuszem Drozda, charyzmatycznym prezenterem, którego dowcip i cięte riposty stały się znakiem rozpoznawczym programu. Początkowo nagrania odbywały się w szczecińskim Klubie Imperium, a następnie przeniesiono je do studia TVP.

„Śmiechu Warte” szybko stało się fenomenem kulturowym, inspirując liczne parodie, m.in. w „Świecie według Kiepskich”. Program oferował widzom to, co później stało się domeną internetu – zabawne filmiki z życia codziennego, przedstawiające zabawne wpadki, zwierzęce psoty i śmieszne sytuacje z udziałem dzieci. W czasach, gdy dostęp do internetu był ograniczony, „Śmiechu Warte” było oknem na świat pełen humoru i radości.

Dziś, po latach od zakończenia emisji, „Śmiechu Warte” wspominamy z nostalgią. Program zapisał się w pamięci widzów jako symbol beztroskich lat 90., a jego dowcip i pozytywny przekaz bawią kolejne pokolenia. Pokazuje on, że nawet proste, codzienne sytuacje mogą być źródłem radości i śmiechu, a zwykłe filmiki z domowego archiwum mogą stać się kultowymi perełkami.

„Śmiechu Warte” to nie tylko program rozrywkowy, ale także świadectwo tamtych czasów, przywołujące ciepłe wspomnienia i pokazujące, jak wiele radości można czerpać z prostych przyjemności.

foto: Youtube.com