1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis, czyli dzień żartów i figli. Ten zabawny zwyczaj ma długą i bogatą historię, sięgającą późnego średniowiecza.
Pochodzenie Prima Aprilis
Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia Prima Aprilis. Jedna z nich wiąże ten zwyczaj z pogańskim świętem Cerialii, obchodzonym na cześć bogini Ceres. W czasie Cerialii ludzie bawili się, przebierali się i robili sobie nawzajem żarty.
Inna teoria głosi, że Prima Aprilis wywodzi się z dawnego przekonania, że 1 kwietnia duchy zaczynają się mścić na żywych i sprowadzać na nich nieszczęścia. Aby uniknąć pecha, ludzie starali się zmylić duchy, przebierając się i żartując sobie nawzajem.
Na czym polega Prima Aprilis?
Współcześnie Prima Aprilis polega na robieniu sobie żartów i celowym wprowadzaniu w błąd. Żarty te mogą być różne, od prostych figli, jak np. podłożenie komuś poduszki na krzesło, po bardziej skomplikowane mistyfikacje.
Prima Aprilis w mediach
Prima Aprilis to także dzień, kiedy media prześcigają się w żartobliwych publikacjach. Stacje telewizyjne i radiowe nadają spreparowane wiadomości, a portale internetowe publikują fałszywe artykuły.
Prima Aprilis – zabawa bez znaczenia?
Chociaż dzisiaj Prima Aprilis jest często postrzegany jako dzień niewinnych żartów, warto pamiętać o jego bogatej historii i pierwotnym znaczeniu. Ten dzień może być nie tylko okazją do zabawy, ale także do refleksji nad dawnymi wierzeniami i zwyczajami.
Ciekawostki:
• Nazwa „Prima Aprilis” pochodzi od łacińskiego wyrażenia „primus aprilis”, które oznacza „pierwszy kwietnia”.
• W niektórych krajach, np. we Francji, Prima Aprilis nazywany jest „dniem kwietniowej ryby”.
• W Polsce Prima Aprilis stał się popularny w XVI wieku.
Fot. Heitor Verdi / Pexels.com